Hall of Fame

MEN’S SINGLE SCULLS – M1X  Inducted
1897 Henley Royal Regatta Edward H. Ten Eyck Wachusett Boat Club Winner – Diamond Sculls 1958
1904 Olympic Games – St. Louis Frank B. Greer Springfield Boat Club Champion – Gold Medal 1956
1920 Olympic Games – Antwerp John B. Kelly, Sr. Vesper Boat Club Champion – Gold Medal 1956
1922 Henley Royal Regatta Walter M. Hoover Duluth, Undine & Detroit Winner – Diamond Sculls 1978
1938 Henley Royal Regatta Joseph W. Burk Penn Athletic Club Winner – Diamond Sculls 1956
1939 Henley Royal Regatta Joseph W. Burk Penn Athletic Club Winner – Diamond Sculls 1956
1947 Henley Royal Regatta John B. Kelly, Jr. Vesper Boat Club Winner – Diamond Sculls 1956
1949 Henley Royal Regatta John B. Kelly, Jr. Vesper Boat Club Winner – Diamond Sculls 1956
1966 FISA World Championships – Bled Donald M. Spero New York Athletic Club Champion – Gold Medal 1966
Multi US National Teams Seymour L. Cromwell, II Princeton, Riverside & San Diego Olympic, FISA, HRR Medals 1977
Multi US National Teams James W. Dietz New York Athletic Club Olympics, FISA Medals 2010
WOMEN’S SINGLE SCULLS – W1X  INDUCTED
1976 Olympic Games – Montreal Joan Lind Long Beach Rowing Association Olympic Sculler 1985
Multi US National Teams Anne Marden Grainger Princeton University 2010
MEN’S LIGHTWEIGHT SINGLE SCULLS – ML1X  INDUCTED
1974 FISA World Championships – Lucerne William Belden Undine Barge Club Champion – Gold Medal 1987
1979 FISA World Championships – Bled William Belden Undine Barge Club Champion – Gold Medal 1987
1981 FISA World Championships – Munich Scott Roop Syracuse Chargers Champion – Gold Medal 1991
Multi National Championships Larry Klecatsky New York Athletic Club Champion – Gold Medals 1978
Multi National Championships Jim Barker Undine Barge Club Champion – Gold Medals 1991

 

MEN’S DOUBLE SCULLS – M2X INDUCTED
1904 Olympic Games – St. Louis William M. VarleyJohn F. Mulcahy   Atlanta Boat ClubNew York Athletic Club Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal   19561956
1920 Olympic Games – Antwerp &1924 Olympic Games – Paris Paul V. CostelloJohn B. Kelly, Sr. Penn. Athletic ClubVesper Boat Club Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal 19561956
 1928 Olympic Games – Amsterdam  Charles J. McIlvainePaul V. Costello  Penn. Athletic Club  Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal 19561956
1932 Olympic Games – Los Angeles  W.E. Garrett GilmoreKenneth Myers  Bachelors Barge Club  Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal 19561956
 1956 Olympic Games – Ballarat  Bernard P. Costello, Jr.James Gardiner  Detroit Boat Club  Silver MedalSilver Medal 19711971
 1969 FISA European Championships – Klagenfurt  John Van BlomThomas McKibbon  Long Beach Rowing Association  Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal  19831983
 1984 Olympic Games – Lake Casitas  Brad Alan LewisPaul Enquist  Newport Beach/Lake Washington  Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal 19891989

 

MEN’S LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS – LM2X INDUCTED
1990 FISA World Championships – Barrington Robert P. DreherStephen L. PetersonColleen M. Fuerst, Coach Durham Boat Club Champion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold Medal 199919991999
WOMEN’S LIGHTWEIGHT  DOUBLE SCULLS – LW2X INDUCTED
1986 FISA World Championship – Nottingham   C.B. SandsKris Karlson US National Team Champion – Gold Medal 19961996
1989 FISA World Championships – Bled C.B. SandsV. Gilder, Coach US National Team Champion – Gold Medal 1999

 

MEN’S PAIR WITH COXSWAIN – M2+ INDUCTED
1956 Olympic Games – Ballarat A. Daniel Ayrault, Jr.F. Conn FindlayKurt A. Seiffert, Cox Stanford Crew Association Champion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold Medal 200020002000
1964 Olympic Games – Tokyo Edward P. FerryF. Conn FindlayH. Kent Mitchell, Cox Stanford Crew Association Champion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold Medal 196819681968
MEN’S PAIR – M2- INDUCTED
1952 Olympic Games – Helsinki Charles Logg, Jr.Thomas Price Rutgers University Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal 19811981
1956 Olympic Games – Ballarat James T. FiferDuvall Y. Hecht Stanford UniversityUS Navy/Stanford Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal 19601960
1967 FISA European Championships – Vichy P. Anthony JohnsonLawrence A. Hough Potomac Boat Club Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal 19711971
1968 Olympic Games – Mexico City P. Anthony JohnsonLawrence A. Hough Potomac Boat Club Silver MedalSilver Medal 19711971
1969 FISA European Championships – Klagenfurt P. Anthony JohnsonLawrence A. Hough Potomac Boat Club Champion – Gold MedalChampion – Gold Medal 19711971
2000 Olympic Games – Sydney Ted MurphySebastian Bea US National TeamUS National Team Silver MedalSilver Medal 20122012
1996 & 2000 Olympic Games – Atlanta & Sydney Missy Schwen RyanKaren Kraft Rigsby US National TeamsUS National Teams Silver/Bronze MedalsSilver/Bronze Medals 20102010
1992 Olympic Games – Barcelona Anna SeatonStephanie Maxwell-Pierson US National TeamUS National Team Bronze MedalBronze Medal 20122012
MEN’S FOUR WITH COXSWAIN – M4+ INDUCTED
1948 Olympic Games – Henley-on-Thames 

 

Gordon S. GiovanelliRobert I. WillRobert D. MartinWarren D. WestlundAllen J. Morgan, Cox University of Washington  Champion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold Medal 197519751975 

1975

 

1975

 

 

MEN’S FOUR – M4- INDUCTED
1878 Henley Royal Regatta Edwin E. SageCyrus EdsonH.G. RidabockJ.T. Goodwin Columbia College  First American WinnerFirst American WinnerFirst American WinnerFirst American Winner 1962196219621962
1928 Olympic Games – Amsterdam  William G. MillerGeorge A. HealisCharles G. KarleErnest H. Bayer Pennsylvania Barge Club Silver MedalSilver MedalSilver MedalSilver Medal 1974197419741974
1956 Olympic Games – Ballarat  John R. WelchiArthur McKinlayJohn McKinlayJim McIntosh Detroit Boat Club  Silver MedalSilver MedalSilver MedalSilver Medal 1980198019801980
1960 Olympic Games – Rome A. Daniel Ayrault, Jr.Ted A. NashRichard D. WailesJohn A. Sayre Lake Washington Boat Club Champion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold Medal 1965196519651965
 1986 FISA World Championships- Nottingham 

 

 Ted SwinfordDan LyonsJohn RileyRobert Espeseth

Ted A. Nash, Coach

 US Heavyweight Four 

 

 Champion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold Medal

Champion – Gold Medal

 

 1997199719971997

1997

MEN’S LIGHTWEIGHT FOUR – LM4- INDUCTED
1993 FISA World Championships – Roudnice 

 

Christopher KerberJonathan E. MossThomas W. BeethamMatthew J. Collins

Andrew Card, Coach

US Men’s Lightweight  Four 

 

 

Champion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold Medal

Champion – Gold Medal

2003200320032003

2003

WOMEN’S LIGHTWEIGHT FOUR – WL4 INDUCTED
1986 FISA World Championships – Nottingham 

 

 

Carolyn MehaffeySandy KendallMandi Kowal

Anne Martin

Andy Anderson, Coach

US Women’s Lightweight Four 

 

 

Champion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold Medal

Champion – Gold Medal

Champion – Gold Medal

199719971997

1997

1997

1987 FISA World Championships – Copenhagen 

 

 

Sandy KendallLindsay H. BurnsAngie Herron

Mandi Kowal

Andy Anderson, Coach

US Women’s Lightweight Four 

 

 

Champion – Gold MedalChampion – Gold MedalChampion – Gold Medal

Champion – Gold Medal

Champion – Gold Medal

199819981998

1998

1998

MEN’S EIGHT – M8+ INDUCTED
1900 Olympic Games – Paris Roscoe C. LockwoodEdward  Marsh

Edwin Hedley

William Carr

John E. Geiger

James B. Juvenal

Harry G. DeBaecke

John O. Exley

Louis C. Abell, Cox

Vesper Boat Club 

 

 

 

 

 

 

 

Champion Gold MedalChampion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

19701970

1970

1970

1970

1970

1970

1970

1970

1914 Henley Royal Regatta Leverett SaltonstallJames C. Talcott, Jr.

Henry H. Meyer

Henry S. Middendorf

J. William. Middendorf

David P. Morgan

Louis Curtis

Charles C. Lund

Henry L.F. Kreger, Cox

James Wray/Robert F. Herrick, Coaches

Harvard University 

 

 

 

 

 

 

 

 

Winner, Grand Challenge CupWinner, Grand Challenge Cup

Winner, Grand Challenge Cup

Winner, Grand Challenge Cup

Winner, Grand Challenge Cup

Winner, Grand Challenge Cup

Winner, Grand Challenge Cup

Winner, Grand Challenge Cup

Winner, Grand Challenge Cup

Winner, Grand Challenge Cup

19631963

1963

1963

1963

1963

1963

1963

1963

1963

 

1920 Olympic Games – Antwerp Virgil V. JacominiEdwin D. Graves, Jr.

William C. Jordan

Edward P. Moore

Alden R. Sanborn

Donald H. Johnston

Vincent J. Gallagher

Clyde W. King

Sherman R. Clark, Cox

Richard A. Glendon, Coach

US Naval Academy 

 

 

 

 

 

 

 

 

Champion Gold MedalChampion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

19641964

1964

1964

1964

1964

1964

1964

1964

1964

1924 Olympic Games – Paris Leonard G. CarpenterFrederick Sheffield

Alfred M. Wilson

James S. Rockefeller

J. Lester Miller

Howard T. Kingsbury, Jr.

Benjamin M. Spock

Alfred D. Lindley

Laurence R. Stoddart, Cox

Edwin O. Leader, Coach

 

Yale University 

 

 

 

 

 

 

 

 

Champion Gold MedalChampion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

19721972

1972

1972

1972

1972

1972

1972

1972

1972

1928 Olympic Games – Amsterdam Marvin F. StalderJohn M. Brinck

Francis H. Frederick

William G. Thompson

William M. Dally

James T. Workman

Hubert A. Caldwell

Peter D. Donlon

Donald F. Blessing, Cox

Carroll M. Ebright, Coach

University of California 

 

 

 

 

 

 

 

 

Champion Gold MedalChampion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal

Champion Gold Medal